TÜRKİYE'DE YAZILIMIN YERİ

Bilemelisinizki yazılımın kullanım oranı Avrupa'da ne ise uzak Doğu'da ne ise Türkiye'nin de kullanim oranı odur.

Bilişim konusunda bizde, hiç hafife alınmayacak yerdeyiz. Türkiye hem iyi bir yazilim tüketicisi hemde yüksek düzeyde yazılım üreticisi konumundadır.

Türkiye hem üniversitelerin misyonu sayesinde hemde yazılıma gönül vermiş girişimciler sayesinde kaliteli bir yazılımcı topluluğu barındırmaktadır.

Yazılım konusunda insansız hava araçlarının yazılımlarından tutunda sektörel çözümler sağlayan profesyonel yazılımlara kadar bir çok sahada yerli yazılım gücümüz sağlam adımlarla ilerlemektedir.

Yinede gelgelelim Türkiye pazarında ki tüm yazılımlar malesef yerli değil, hatırı sayılır oranda yabancı kaynaklı uygulama mevcut,
bir bölümü turkiye pazarında daha verimli satış ve pazarlama yolunda Türkçe dil desteği ile yazılımlarını sunsada bir çok yabancı yazılım gerek Türkiye satışlarının düşük olması gerekse bölgeye olan ilgisizlikleri nedeniyle Türkçe dil desteği sunmamaktadırlar.

Birazda haklilar tabi çünkü örneğin x firmasinin Türkiye'deki kullanıcı sayısı 200 bin iken lisansli satışları 5 bini geçmiyor, güzelim yurdum insanı internette programı indirmek için ararken yanına birde full crakli yazmayı ihmal etmiyor, bu yüzden bazı yazılım şirketleri ısrarla dil desteği vermemekte kararlı görünüyor. bende diyorumki bizi kaybeden kendi kaybeder mesale yandex bir rus şirketi tamamen Türkçe dil desteği ile pazara girmiş durumda ve cok iyi satış gelirleri elde ediyor ve Türkiyede ofis açıp vergisinide aslanlar gibi Türk makamlarına ödüyor.

Küçük esnafta tabiki sektörün müdavimlerinden yazılım kullanımı tüpçülerde arayan numaradan adres cikarmada, kebapçı dönerci de sipariş almada, tuhafiyecide markette ön muhasebe programına kadar daha bir çok alanda yazılım kullanan bilinçli işletmeleri görmek mümkün.

Bunlarla birlikte malesef sektörün belkide kendini iyi anlatamayışından, yada yazılımcıların pazarlamadan uzak kalıp, son kullanıcı ile derdi sadece yazılımı satmak olan pazarlamacıların muhattap olmasındandır ki tüketicinin yazılımın işletmesine getirileri konusunda eksik bilgilendirilmesi sözkonusudur, buna bağlı olarak verimsiz kullanımı bir süre sonra yazılım ha olmuş ha olmamış noktasina getirir müşteriyi. Tabiki bu durum yazılımın çok düşük fiyatlarla satılmasına sebep olurki, piyasayı kasıtlı en komik rakamlarla kırmak isteyen tüccarda eklenince programci şu soruyu sorar neden hayatımı iyi şekilde ikame edemeyeceğim bir mesleği yapayım?

Acı bir gerçektir ki Türkiye'de yazılımcının yüzü ardında büyük bir organizasyon yok ise genellikle gülmez!

Kıssadan hisse almak gerekirse dürüst ve etkin çalışan bir yazılımcı başarıyı yakalaması için, hedef kitleye daha efektif yaklaşması gereklidir. Tuketicide ne istediğini bilmeli ve almak için girişimde bulunduğu hizmetin ardinda büyük bir emeğin uykusuz gecelerin, oldugunu bilerek yaklaşmalıdır.

İLETİŞİM


İLETİŞİM BİLGİLERİ
E-Posta
destek@parsanda.com
Sosyal Ağlarda Bizi Paylaş