Programlama Dil Seçimi

Başka bir yazımızda "insan neden yazılımcı olmak ister" demiştik.

Yazilimci olmak için gerekli tüm meziyetleri az yada çok kendimizde keşfettik ve artık yazılımcı olmaya karar verdik diye kabul ediyorum.

Peki nereden başlamalı ve yolumuzu planlarımızı nasıl belirlemeliyiz bilmelisinizki daha üzerinde düşünmemiz gereken bir çok konu mevcut.

1. Uzman bir yazılımcı olmak için eğitimi nereden almalıyız.
2. Uzman olacağımız yazılım dili ne olacak.
3. Bilgi ve eğitiminizi hayatimizi sürdürmek için nasıl ekonomiye dönüştürmeli.
4. Hedefimiz ne olmali.Eğer bu yazıyı yazılımcı olmaya karar aşamasında bulmuşsanız ve yaşınız 18 civari ise size derimki kesinlikle üniversiteye doğru seruveninizi başlatın, yazılım mühendisliği gibi bir bölüm okuyor olmanız size gerekli tüm donanımı saglayacaktir. unutmayın ki özel sektörde yazılım uzmanlığı gibi 3 aylık kisa ve hızlı bir eğitimin binlerce liranızın gitmesi demektir, bu eğitim birimleri size her konuyu anlatamaz, kavramlara sorunlara detaylı inemez onlar size aslında sadece nasıl araştırma yapacağınızı anlatır konu başlığını verir gerisi size kalmıştır, ya araştırır her detayıyla öğrenirsiniz yada bu eğitim çok sıkıcıydı der yazılım hayallerine veda edersiniz.

bu sebeptendir ki üniversitede daha çok zamana yayılmış halde bir şeyleri daha net öğrenebilirsiniz.
Yazılım aslında donanımla başlar, bu aşamada sabırlı olun sıkılmadan dinleyin nesne tabanlı yazılım yapacağınız günlerin yakın olduğu fikriyle moral verin kendinize.
Yazılım yapacak bireyin ram, işlemci, hard disk, anakart gibi bileşenlerin ne oldugunu, birbirleriyle iletişim protokollerinin nasıl sağlandığını, yazacağınız kodların nereye kaydolur nerde geçici hafızaya alınacağını bilmek bir yazılımcı için sadece işin merhabasını görmektir, sabırlı olun ve bu sürecin keyfini çıkartarak geçirin.

Yazilim konusu yazılım dili seçimiyle tatlandırılır, eğer bu konuyu en başında düşünmesiniz pusulası bozuk bir gemi gibi limandan lima kaybolursunuz.

Önce yazılım dillerinin mantıksal olarak avantaj ve dezavantajlarını gozden gecirmeli, sektörde cok iyi uygulamaların yapıldığı çok iyi yazılım dilleri mevcut, örneğin delfi, C#, Visual Basic, java, html, php, Sql gibi sayamadığımız bir çoğu mevcut, bazıları windows uygulasi, bazıları web uygulaması ve veri tabanı programlamada kullanılır, sizin kendinize sormamız gereken soru bence şu olmalı öğreneceğim dil bana nekadar ufuk acar ? Nelere ulaşabilirim ? Nerde tıkanır kalır ? Öğreneceğim dil ile hem web hem windos uygulaması yazabilirmiyim? Peki yazilim dilini kullanacağım editörün dilin gelişimini sağlayacak üretici firma piyasada nekadar etkin ? Dilin gelişimi dijital dünyaya entegrasyonu örneğin mobil uygulama alanında hızlıca bir çözüm ürettilermi, editörlerini sıklıkla güncelliyorlarmı?

Dedim ya üstünde düşünmemiz gerekn bir çok soru ve konu var, benim acizane tavsiyem yazılım dili olarak C# veritabanı dili olarakta Sql i seçmenizdir.

Hadi biraz beyin cimlastigi yapalım neden C# ve Sql C# çünkü en önemli avantaji hem windows application yazabilir hemde Asp.Net platformunda web uygulamasi yazabilirsini, evet iksinide aynı dille yani C# ile yazmanız mümkün sadece kullandığınız sınıflar değişir kodlamanız editörünüz aynidir.

Böylece windows uygulamasi için bir dil web uygulaması için ayrı bir dil öğrenmenize gerek kalmaz.

Peki C# ile neler yapabiliriz aslında bu sorunun cevabı ne hayal edebiliyorsan diye karşılık bulmalıdır, çünkü yazılımcı hayal edebildiğini yazadabilir, şunu unutmayın Microsoft kendi işletim sistemlerini yine kendi editörleri Visual Sutudio aracılığıyla C# ile yaziyorsa var sen düşün neler yapabilirsin.

Bu artıların üstüne birde Microsoft'un gücünü, piyasadaki varlığını, ürünlerini sıklıkla güncelleyip teknolojinin yeniliklerini takip ettiğini de işin içine katarak seçim yapmalısınız.

Gelelim Sql konusun, illaki yazılımcı olma yolunda uygulamalarınızda bir veri tabanı kullanma ihtiyacı doğacaktır yukarda da belirttiğim sebepleri aynen tekrarlıyorum Sql Microsoft'un ürünü ve profesyonel veritabanı çözümü sağlamak bakımından biçilmiş kaftan.

Bilinizki ben yazılım serüvenine umutla aşkla başlarken yada aşık olduğumu anladigimda hocamin su sözleri bana C# ve Sql'i seçmemde büyük rol oynadı, bende tum uygulamarımı C# ile yazıyorum ve şuana kadar tek bir defa pişmanlık yaşamadım, hala yeni seyler öğreniyorum varin siz düşünün ne büyük uçsuz bucaksız bir denizdir.

Bu arada hocamın sözünü de atlamayalım "Arkadaşlar tum enerjinizi sadece bir yazilim dili öğrenmeye harcayın, sadece birinde uzmanlaşın, o dilde her istediginizi yapabilrsiniz birini seçin, eğer bir çok dili öğreneyim hepsinden biraz bilgim olsun der iseniz, inanin hepsinde parça parça bilmek size tam bir yazilimi yapacak kadar uzmanlık katamaz, hep bir yerlerde tıkanır kalırsınız." Ümit Kılıç hocamın sözüdür.

Ve hedefleriniz klasiktir en yükseğe koyun çıtayı diyeceğim ama tam olarak öylede degil bence, bence rakipsiz orjinal işler yapmaya çalışın bu size başarının da ekonomininde kapılarını sonuna kadar açar, bıkmadan usanmadan çalışın, musterinize karşı samimi ve şeffaf olun. İşletmenizi endonezyadaki, İsveçdeki bir çocuğun duyacağı güne getirmeye çalışın.

İLETİŞİM


İLETİŞİM BİLGİLERİ
E-Posta
destek@parsanda.com
Sosyal Ağlarda Bizi Paylaş